Tävling

Klubbmästerskap i lydnad och rallylydnad 11 oktober 2015

Tack alla som gjorde att denna tävling var möjlig även i år, ett stort tack även till Rö IK som höll kiosken öppen för oss. Dagen bjöd på härligt väder, glada ekipage och hejarklack. Här kommer en bildkavalkad från dagen!

STORT GRATTIS TILL ALLA!

KM lydnad

Lydnad:

1:a Hasse Herzing & Lotta
2:a Hasse Herzing & Karin
3:a Caroline Gustafsson & Disney

Domare Agneta Johansson, tävlingsledare Liss-Britt Elegård, skrivare Eva Westergren

lydnad Gunilla

Domarens pris gick till Gunilla Björklund & Svea

KM-rally2015

Rallylydnad:

1:a Caroline Gustafsson & York
2:a Stina Yron Lund & Charma
3:a Caroline Gustafsson & Disney

Domare Agneta Johansson, skrivare Eva Westergren, honnörsfunktionär & fotograf Carola Hag

domarens pris rally....bella och

Domarens pris går till Eva Enlund & Bella

gladaste hund i rally

Dagens gladaste hund blev Karin, förare Hasse Herzing

Bildkavalkad

banvandring3

banvandring

banvandring2

christina och via

domarens pris Gunilla och svea

frest

front

front2

gunilla

hög mysfaktor dexter och lb

inkalln

louis

malin

malin2

mys

mys2

mys3

nykomling

nykomling2

spiral

stina

stol3

stolen

stolen2

trassel

viggo

viggo2

lydnad caroline

lydnad hasse

lydnad hasse2

lydnad chäfer

Vår första tävling på vårt nya klubbområde i Rö!

Den 27 juni -15  hade vi i både sol och regn en inofficiell rallylydnadstävling som  en del i Agneta Johanssons utbildning till domare.  39 glada startande ekipage gjorde vår dag!

Här har ni en bildkavalkad från dagen, men först dagens vinnare, GRATTIS!

20-vinnare

Nybörjarklass: Eva Rilegård & Tesla, Anna Tillaeus & Cliff, Barbro Nätt & Bianca

.

13-vinnare

Fortsättningsklass: Maggan Johansson-Keisu & Gloria, Susanne Andersson & Erik

.

22-vinnare

Avancerad klass:  Elisabet Lekebjer & Ida, Anna Hagberg med Yep & Raya

.

11

Mästarklass: Elisabet Lekebjer & Ida, Anna Hagberg & Yep

.

050604031424252631292819020812

Klubbmästerskap 2014

NLKK-KMlydnad-14

Lydnad:

1:a Jackis Lannek med Tjorven
2:a Hasse Herzing med Lotta
3:a Sofia Aronsson med Wick

Domare Mia Andersson och tävlingsledare Liss-Britt Elegård

NLKK-KMrally-14

Rallylydnad:

1:a Gunilla Björklund med Svea
2:a Jackis Lannek med Tjorven
3:a Susanne Andersson med Erik

Domare Eva Westergren och skrivare Agneta Johansson

♦ ♦ ♦

Rallylydnadstävling 21 september -14

21sep-mästare

Mästarklass:

1:a Erik Sabelström & Selma 100p
1:a Cecilia Norrbrink & Bibord’s Letizia 100p
3:a Helen Lindstedt & Hi-design’s Just Catch Me 99p

Domare Liss-Britt Elegård och skrivare Petra Sundquist

21sep-avans

Avancerad klass:

1:a Catrin Liljefors & Jargong’s Emmyloe Harris 95p
2:a Lotta Hammarström & Exerno Yoomee Does 93p
3:a Ann-Charlott Andersson & Guldåkra’s Isabella Rosselini 87p

Domare Liss-Britt Elegård och skrivare Petra Sundquist

♦ ♦ ♦

Rallylydnadstävling i hagel & solsken den 4 maj -14.

nlkk-4maj-nb_30cm

Nybörjarklass:

1:a Tina MacLean & Badazz Buzzkill 100p
2:a Lena Borneljung & Lopplådans Rumlande Rummy 99p
3:a Lena Borneljung & Sort Guld Heat Transfer 94p

Domare Elisabeth Sterner och skrivare Petra Sundquist.

nlkk-4maj-f-400

Fortsättningsklass:

1:a Alice Boivie & Lowe 94p
2:a Rigmor Jansson & Pudelpower’s Black Sunshine 86p
3:a Catharina Bergström & Balders Hage Marcelo 79p

Domare Carola Hag och skrivare Eva Westergren

♦ ♦ ♦

I härligt höstväder genomfördes höstens lydnadstävling på Jägarhyddan, 2013.

Domare var Lennart Ek, tävlingsledare var som vanligt Mia och Liss-Britt förde protokoll.

8sep-13 lk 1-400

Lydnadsklass I:

1:a Kerstin Böttner, 181 poäng med Båtsmans X
2:a Lotta Källström, 174,5 poäng med Robbin
3:a Frida Källström, 169,5 poäng med Ebbe

8sep-13 lk2-400

Lydnadsklass II:

1:a Hasse Herzing, 186,5 poäng med Lotta
2:a Jessika Uddén, 164,5 poäng med Viper
3:a Jenny Klingstedt, 98 poäng med Båtsmans Vinga